Téměř třicítka dorostenců absolvovala na konci července letní akademii OB v krásném prostředí Jizerských hor na chatě Slovanka. Hned na začátku bych chtěl poděkovat manželům Trojanovým, kteří se o nás úžasně starali a pomohli vytvořit výbornou atmosféru po celou dobu našeho pobytu. Takže zázemí pro soustředění rozhodně doporučuji…

Tréninkový program zahájil kombotech, který v našem případě již tradičně procvičoval práci s buzolou v podobě schopnosti držení a změny směrů. Možná je to nuda, trénink opakujeme snad na každém soustředění, ale schopné zacházení s buzolou, neustálé udržování a pilování je pro efektivní navigaci naprosto nezbytné. Mapy – D16, D18, H16, H18. Závěr tréninku oživil měřený fičák, který v rychlém tempu nutil závodníky nejen skloubit procvičované techniky s kvalitním navigačním plánem, ale také adaptaci na větší měřítko – mezičasy. …A večer kupa seznamovacích her.

Ve čtvrtek jsme pokračovali downhillem, u kterého však někteří výtečníci naběhali i přes 200 m převýšení, což je na tratě okolo 3 km opravdu hodně :-). Trénink už mnohem více ukázal, jak důležitá je technická a silová adaptace na běhání v těžkém terénu – běhání v bordelu, kopcích, oranici nebo třeba hlubokém sněhu by mělo být součástí tréninkového systému každého motivovaného závodníka. Mapy – D16, D18, H16, H18; mezičasy.

Odpoledne proběhl první skupinový trénink – hon na zajíce, kde bylo úkolem stíhání 4-5 členné smečky utíkajícího zajíce, který roznáší kontroly – výborná simulace běhání pod tlakem a kontaktního závodění. Specifickým faktorem je také roznos, který nutil zajíce k pečlivé navigaci a preciznímu zpracování dohledávky… ne vždy se to podařilo na výbornou :-). Mapy – D, H.

Večer proběhla (mimo krátké zhodnocení tréninku) první beseda s úspěšnou juniorskou reprezentantkou Terkou Janošíkovou, která nám podrobně vylíčila průběh své sportovní kariéry (a ta se zdaleka netýkala jen orienťáku… :-))

Páteční dopoledne patřilo měřenému middlu, který opět zdůraznil nutnost plánování naší navigace. Závodní simulaci podtrhl fotograf na startu a divácká kontrola. To jsou běžné rušivé momenty, které však musí závodník ignorovat, pokud se chce naplno věnovat informovanému a hlavně bezchybnému pohybu na trati. Mapy – D16, D18, H16, H18; mezičasy.

Odpoledne patřilo mapové hře, na které jednotlivé týmy řešily úkoly a pomocí indicií hledaly kontroly směřující zpátky na Slovanku :-). A především příjemně nahradila delší vytrvalostní trénink, především těm, kteří se našli dole v Josefově dole 😉 – mapa (trochu kombinace roznosovky a závodní).

Večer patřil důkladné analýze middlu a ještě důkladnější besedě s Terkou, která se tentokrát týkala letošního úspěšného JWOC.

Sobotní program zahájil běžecký trénink, který Terce slouží jako typické rozběhání den před závodem – v terénu jsme naťukli modelové rozcvičení, běžeckou abecedu a rychlé rovinky. Tato fáze měla více než tréninkový spíše metodický význam, který měl objasnit nebo připomenout význam rozběhání a rozcvičky. Samotná běžecká fáze (klus a rovinky) samozřejmě spíše není zrovna nosným kamenem systematického tréninku, ale pro naše účely sloužila i pro oklepání nohou z náročného terénu.

Odpoledne jsme se opět vrátili na mapu. I když ne tak úplně – na programu byl paměťový scorelauf. V okolí chaty bylo rozmístěno dohromady 21 kontrol (z toho část společná a část D/H) na kterých byly umístěné sladké odměny pro 3 nejrychleji přiběhnuvší… Mapy byly přítomné pouze u chaty a zpočátku obsahovaly jen část kontrol – ty byly postupně dokreslovány. Paměťák je efektivní cvičení pro učení tvorby kvalitního navigačního plánu, u kterého jsme nuceni celý postup (nebo v tomto případě i postupy) dopředu jednoznačně vymyslet – kudy, co a jak. Večer proběhla opékačka okořeněná hrami a zpěvem. A kdo neviděl slunce, ten tam sedí doteď… :-).

Posledním tréninkem byl závod týmů, v kterém mezi sebou závodily čtveřice, ovšem pouze s jedním čipem. Závodníci mohli v rámci týmu mezi sebou jakkoliv spolupracovat, čekat na sebe, rozdělit se, apod. Takže značnou měrou hrálo ve výsledku stanovení taktiky a vzájemná domluva – mapa, mezičasy.

Naběhali jsme 8 fází, které v kombinaci s horkým počasím byly v kombinaci s horkým počasím tvořily poctivý tréninkový program. V tomto smyslu patří všem obrovská pochvala za poctivý přístup a za velkou snahu při všech fázích. Velký dík patří také Honzovi Pickovi a TJN za poskytnutí mapy, dál Jirkovi Zichovi, Kristýně Hlubučkové a Terce Janošíkové za velkou pomoc v realizaci celé akademie!

Za rok v létě nejspíš na Olomoucku při Mistrovství Evropy univerzit.