Letní akademie se zúčastnila třicítka dorostenců a dorostenek, které čekal nejen suchý program zaměřený na nejrůznější procvičování navigačních technik, ale také sportovní hry a další společenský program.

Prvním tréninkem byla linie, která nutila závodníky precizní realizace navigace při které odpadly úvahy o volbě postupu, ale cílem bylo především pečlivé čtení mapy a vyhledávání informací v terénu. Dle počtu oražených kontrol (které samozřejmě nebyly na mapě vykresleny), se zdá, že pečlivěji mapovaly dívky. Večer proběhlo losování týmových trojic pro zítřejší závod a páteční šifrovačku a poté první seznámení v temných bojových podmínkách :-).

Ve čtvrtek jsme pokračovali v procvičování navigace. Kombotech byl zaměřený na práci s buzolou v jeho základních aspektech – držení a změna směru. Byl to první přesun do vedlejšího hustníkatého lesa, v jehož východní části (kam jsme se nedostali) proběhly závody AMS 2014. Mapy tréninku – D, H, fičák; výsledky a mezičasy fičáku.

Odpoledne proběhl závod týmů, při kterém byl jedinou podmínkou společný start a doběh s jedním čipem, který si jednotlivé trojice dle vlastní taktiky vzájemně předávaly na smluvených místech. Závod byl dostatečně dlouhý na to, aby trať oběhl jen nejsilnější závodník, takže se museli zapojit opravdu všichni. Nejlepšího času dosáhli „Prcíni“ – Víťa Horčička, Madla Škáchová a Katka Nevěřilová. Mapa, výsledky, mezičasy.

Kvůli noční bouřce a ranním dešti jsme změnili program, takže v páteční ráno namísto duatlonu patří druhému cvičení, tentokrát taktickému. Čekaly nás 2 okruhy middlového charakteru, které si závodníci měli možnost dopředu poctivě metodicky rozebrat. Úkolem tak byla opět především realizace vymyšleného navigačního plánu. Mnozí si troufli běžet podle vlastních mentálních nákresů na slepé mapce. V takovém případě pak ani tak nejde o hledání nejrychlejší cesty mezi kontrolami, ale mnohem důležitější byl jistý plán, který mě dovede, kam chci. A to se k naší radosti docela dařilo. Mapy – D1, H1, D2, H2.

Cílem odpolední šifrovačky bylo zpestření delšího běhu, při kterém týmy běhaly kombinovaně na OB mapě okolo chaty i turistické mapě ve vzdálenějších končinách. Rovná polovina týmů zvládla hru bez jakékoliv nápovědy. Výsledky byly vyhlášeny za zvuku praskání ohně, opékání retro špekáčků, nářkem nad vylitým kečupem 🙂 a sborového zpěvu umělecky nadaných dorostenců i dorostenek, což byli skoro všichni.

Očekávaný duatlon jsme absolvovali v sobotní ráno. Po plavecké části (asi 300 m pro dívky a 400 m pro pány) všechny čekalo rychlé převlečení a úprk na rychlý middle s prvky Micro-O. Do konečných výsledků notně zamíchala naše pravidla – přičtení jedné minuty za oražení kontroly navíc a přičtení 5 minut za oražení špatné či úplné vynechání kontroly. I v tomto závodě se ukázalo, že holky byly v mapování přesnější. Mapy – D, H, výsledky, mezičasy.

Odpoledne jsme naposledy zavítali přes silnici do hustníku, kde nás čekal nejen middle, ale také spousta divočáků. Naštěstí docela plachých :-). Fázi jsme pojali jako závodní simulaci s diváckým průběhem kolem cíle. Starší kategorie tentokrát běžely na stejných tratích jako šestnáctky, ovšem s mapou bez cest, takže byly mnohem závislejší na práci s buzolou než jejich mladší kolegové. Tento fakt je nutné zohlednit hlavně při srovnávání mezičasů především za diváckou kontrolou, kde byly porosty mnohem zavřenější. Mapy – D16, D18, H16, H18; výsledky, mezičasy.

Jako téměř vždy jsme zakončili akademii kontaktním závodem. Hromaďák se tentokrát skládal ze dvou částí. První rozdělovací metodou bylo kolečko, při kterém se závodníci paprskovitě vydali na stíhačku svého souseda, po návratu je čekala výměna mapy a trať s motýlkem. Počasí se zpočátku zdálo dost přívětivé, ale ještě během kolečka se dost rychle zatáhlo a bouře některé z lesa vyhnala možná o něco dřív/či naopak později, než by si dotyčný přál… Mapy – kolečko, D, H; výsledky, mezičasy.

Letní prázdniny se pomalu blíží do své poloviny a nastal nejvyšší čas k návratu do systematického tréninku směrem k STM, podzimním závodům a vůbec cílenému zvyšování obecné výkonnosti. Prázdniny jsou v tomto ohledu naše dost velká slabina… V brzké době nás čeká několik zajímavých akcí, z nichž některé budou mít testovací, závodní nebo dokonce reprezentační charakter a nejen trenéři očekáváme, že uvidíme v akci závodníky dostatečně připravené. Věřím, že jako odraz k dalšímu tréninku posloužila i uplynulá akademie.

Poděkování patří všem účastníkům za vytvoření skvělé atmosféry a bezproblémového průběhu celého soustředění. Stejně tak Liborovi, Máji a Kukátkovi za pomoc při zajištění akce.