V pozadí olympijského parku Rio-Lipno proběhla letní akademie OB, které se zúčastnilo více než 40 dorostenců a dorostenek z celé ČR. Jak jsme se měli, především ze sportovního pohledu, můžete číst dále.

  • náš program letní akademie OB
  • odkaz na olympijský park Rio Lipno

Hned po příjezdu nás čekal kombotech, v rámci kterého jsme procvičovali základní spojovací techniky – běh na směr a běh podle vrstevnic. Další cvičení bylo zaměřené na realizaci momentu odbočení z linie. Toto je specifický moment, který v naší navigaci často podceňujeme a chybujeme, když po odbočení z rychlé cesty se snažíme držet stejné tempo, aniž bychom měli vyřešeno, co je potřeba dál řešit… Mapy – koridor, odbočovák, kratší odbočovák.

Druhý den jsme běželi ve stejném prostoru zkrácenou trať. Mapa bez cest měla nutit trénující využívat především včera procvičované základní navigační techniky. Pokud toto děláme vědomě a navigaci plánujeme, tak např. víme: že další kontrola leží na stejné vrstevnici – předem počítáme s „hluchou“ nebo zarostlou pasáží a pečlivě držím směr k dalšímu jasně definovanému místu, atp. Takový proces informované navigace značně snižuje riziko chyb. Trénink nebylo nutné běžet závodním tempem, přesto najdeme ve výsledcích / mezičasech spoustu důvodů k zamyšlení nad tím, jak by to šlo líp. Mapy – D16, D18, H16, H18.

Odpoledne jsme měli v rámci prezentace OB v olympijském parku první sprintovou exhibici. Terén byl spíše parkového/sídlištního typu, kde se zajímavé volby hledají dost obtížně. I na takovém sprintu jsou však nutné bleskové reakce a rychlé rozhodování a toto nenacvičíme jinak, než praxí. Mapy – muži, ženy; další tratě závodu pro veřejnost – DH14, DH15-20; výsledky, mezičasy.

Po dni volna, jsme opět nastoupili do tréninku. Dopoledne jsme vyrazili po svých a cestou do Frymburku nás v lese přibrzdil had. Takže další cvičení, tentokrát zaměřené na moment odběhu od kontroly, ostré změny směru a celkově co nejplynulejší kličkování na trati. Mapy – T1, T2, T3; výsledky / mezičasy (nebylo doporučeno závodní tempo).

Úspěšně jsme dorazili do Frymburku, kde nás čekal další exhibiční sprint. Pod dohledem kamer ČT jsme běželi dost odlišný závod než v Lipně. Zástavba ve Frymburku tentokrát obsahovala jednoduchou, ale nepravidelnou uliční síť, a tak jsme při analýze mohli diskutovat i o několika volbách. Mapy – muži, ženy / DH14, DH15-20; výsledky / mezičasy berte s nadhledem, velké množství i zkušených závodníků by mělo být disk za překonání překážek (otevřené branky, apod.).

V pátek dopoledne jsme měli na programu middle. Trénink proběhl v lese mezi nově vytvořenými areály pevných kontrol, kterými se orienťák propaguje v lesním komplexu nad Lipnem a ve Frymburkem. Porostově rozmanitý terén, v němž se střídala průběžnost a viditelnost, nutil všechny ke komplexně uvědomělému výkonu, kde opět mělo pro hrubou navigaci zásadní význam sledování buzoly, výškových poměrů nebo nabíhání na výrazné objekty ve viditelných pasážích. Mapy – D16, D18, H16, H18; výsledky, mezičasy.

Odpoledne proběhly na popud Toma Křivdy štafetky dvojic, které nám uspořádal tým pořadatelů prezentace OB (zejména díky Pecovi, Krišpíně a Jirkovi Vébrovi) v rámci olympijského parku. Takže nás čekalo postupně čím dál náročnější kličkování OB labyrintem, kde si veřejnost mohla (a stále může) každý den vyzkoušet náš sport.

Program zakončily sprintové okruhy. Kvůli nedostatku času jsme nemohli uspořádat sofistikovanější závod (např. systémem hagaby), ale o to více jsme se mohli zaměřit na soustředěný plynulý sprintový výkon. To bylo dost potřeba, protože bylo v mapě zaneseno velké množství překážek, které z nezajímavého sídliště udělaly atraktivní labyrint – mapy. Podobnou úpravou mapy lze docela dobře trénovat sprinty i v jinak známém či nezajímavém prostředí. Pokud nemáte v okolí dostatek kvalitních terénů, doporučuji tuto cestu.

Docela příjemná letní akce, ze které si budu pamatovat megalomanské olympijské prostředí, spoustu vyzkoušených sportů (třeba lukem vystřílené brýle :-)), nic moc počasí, ale především spoustu pro mě nových o-tváří, které mají zájem o orienťák. Doufám, že se někdy příště sejdeme na další štaci. Velký dík patří Zdeňkovi Blablovi za kontakty a pomoc při zajištování akce, Valenťákovi a Kukátkovi, bez kterých by akce na místě nemohla proběhnout v takové pohodě, jak byla.