Níže čtěte reportáž ze zákulisí českého týmu, jeho přípravě a reprezentaci na dorosteneckém mistrovství Evropy v orientačním běhu. Bohužel se krátce před odjezdem zranila Anička Kopecká, a tak její místo zastoupila náhradnice Eliška Sieglová. Zbytek výpravy kompletní. Úvod naší cesty proběhl v tradičním duchu – sraz a odjezd z MČR, večeře v brněnském Futuru, nocleh (tentokrát ve Vyškově) a navrch decentní oslava trenérů na počest Jindry, čerstvé mistryně ČR na krátké trati :-).

VT JAROSLAW – příprava

DSC_6648Náš pondělní příjezd cílil do lesního komplexu, jehož západní část byla závodním prostorem klasiky. Smyslem úvodního seznamováku bylo osahání terénu, sžití s mapou a identifikace jednotlivých informací. První dojmy z lesa nebyly příliš valné – většina prostoru dost zarostlá, mnohdy i v „bílém lese“, vágní mapování porostů a s tím související špatná identifikace porostových detailů a menších komunikací, obecně nízká viditelnost; na druhou stranu se můžeme bezpečně spolehnout na reliéf a výrazné komunikace. Obecně se asi vyplatí obíhat více, než se na první pohled zdá… aspoň tak tvrdí náš dorost :-).

V úterý jsme měli na programu 2 tréninky. Dopoledne patřilo farstovaným úsekům. Ke štafetám jsme neměli téměř žádné informace, takže byl pro tento trénink zvolen univerzální terén, kde byly k nalezení techničtější i rychlé pasáže, čisté i zarostlé dohledávky… Terén byl obecně průběžnější, ale mapa oproti včerejšku ještě horší… mapy D, H. Cíl tréninku byl poblíž pevnosti Fort Pralkowce, která byla součástí rozsáhlého opevnění nedaleké Przemyśle (fakt netuším skloňování :-)) z první světové války.

DSC_6627Odpoledne jsme vyrazili na sprintové intervaly přímo do Przemyśle, jednoho z nejstarších polských měst. Historická část města nebyla co do členitosti příliš náročná, na druhou stranu nás opět pozlobila stará mapa (na které se ale běžely v květnu závody). Prostor jsme brali jako relevantní pro střední a jižní část embargovaného prostoru v Jaroslawi. Podrobně zmapované uzavřené oblasti, které by naši mapaři i závodníci na českých závodech kritizovali, jsme brali jako nácvik pro čtení postupu v jeho celém průběhu a vnímání umělých překážek. Nic víc, závodní mapu jsme oprávněně čekali kvalitnější.

Ve středu jsme vyrazili už jen na jeden trénink – opět na Helusz – Wschód, kde jsme běželi trať s modelovými situacemi pro blížící se klasiku – volba mezi obíhačkou a přímou variantou, dohledávky v členitých údolíčkách, middlové postupy či traverzy v zakroucených vrstevnicích, mít nadhled nad porosty. To byly nejčastější rizikové momenty, které musel závodník neustále hledat a řešit, aby se vyhnul výraznější chybě. Tentokrát dobíhala spousta závodníků v mnohem lepší náladě, než v pondělí… Mapy – W16, W18, M16, M18.

Ve čtvrtek byl na programu oficiální model. Pořadatelé si v tomto případě šikovně zjednodušili práci, když všem rozdali roznosovky k probíhající 1. etapě Grand Prix Polonia, konané ve známém prostoru Helusz – Wschód :-). Druhou perličkou byl fakt, že ačkoliv byl na mapě uveden stav 2016, nenašli jsme žádný rozdíl mapování oproti našim tréninkům, které jsme měli na 3 roky staré mapě (také zveřejněné jako stará mapa závodního prostoru)… Takže zítra pozor na porosty! Model sprintu se nekonal, pouze na louce jsme měli možnost prohlédnout systém Chrono-Track, oficiální časomíru pro nedělní závod, který byl ale momentálně rozbitý.

Večer válečná porada před klasikou, první rozhovory závodníků pro novinářskou sekci (Jiřin, Tukan, Anička) a neklidné usínání za hlasitých oslav Portugalských fotbalových fanoušků.

1. 7. KLASIKA

První mistrovský závod zavítal do prostoru Helusz, který přímo navazoval na „náš“ tréninkový prostor, kde jsme celkem 3x prováděli průzkum terénu. Po celý den panovalo letní počasí okolo 30°C ve stínu. Stavitel Wojciech Dwojak využil možností terénu a na desítce mapě postavil technicky velice náročnou klasiku, při které se nebál kontroly „middlově“ schovávat mezi zarostlá údolíčka. Závodníci se tedy nesměli bát zpomalit (což je v tomto případě pouze obrazně myšleno, v té výhni a zeleném lese se prý rozběhnout ani pořádně nedalo…), v klidu načíst situaci a bezpečně se navigovat až k potřebnému místu…

Ač se to z výsledků nezdá, toto se nepovedlo realizovat žádnému z našich závodníků. V cíli nebyl se svým výkonem nikdo spokojený, dokonce i medailisté Bandaska s Otíkem kroutili hlavami, jaké chyby tentokrát stačily na zlatou a stříbrnou placku. Spousta závodníků ztratila medaili kvůli jednomu velkému záseku, čítajícímu čtyři minuty a více… Přestože v cíli všichni tvrdili, že nemohli fyzicky, většinou se ukázalo, že šlo jen o pocit a naši závodníci patřili k těm nejrychlejším. Na druhou stranu patří všem pochvala, že bojovali až do konce a i přes chyby měli stále snahu absolvovat závod co nejlépe!

Zpátky na předstart. Ve warm karanténě při neustále warm-up počasí jsme warm-up mapky téměř ani nepotřebovali. Vtipné navíc bylo, že zabíraly pouze prostor na východ od silnice, kde jsme byli už včera a opět bez s žádným rozdílem oproti 3 roky starému podkladu. Fakt, že byl předstart nakreslen na jiném místě, než byla realita, už nikdo neřešil. Pro závodníky to znamenalo potvrzení jediného – být kritický k porostům a vyhledávat jasné vrstevnicové tvary či zřetelné komunikace. Závodní mapa na některých místech už ukazovala aktuálnější záznam porostů.

Z pohledu výsledků jsme měli mnoho důvodů k radosti. V mladším dorostu se na velkou bednu dostala pátá Janča Peterová, v desítce jsme měli zastoupení díky sedmé Šárce Rückerové a osmému Ondrovi Volákovi. Pěkné je i 12. místo Michala Bořánka.

DSC_6880Ve starším dorostu předvedl skvělé představení zlatý Bandaska, který se sedmiminutovým náskokem ukázal, kdo je tady pánem. Tomu na stříbrném stupni skvěle sekundoval Otík a potenciál ukázal i nakonec 22. Hašlerka, který však nepozorovaně otočil koně a cestou na trojku se velkým obloukem našel o 180° za dvojkou – ztráta přes 9´. U holek se nejlépe dařilo 13. Terce Janošíkové, která však na průběhu arénou i přes chyby držela stříbro, více než 6´ chyba na předpředposlední kontrole před cílem však nemohla znamenat lepší pozici (ztráta na vítězku 4:29), v cíli 16. Bára Vyhnálková bojovala na trati se 4:29 ztrátou na jedničce (v cíli ztráta 5:30). Kompletní výsledky zde, zajímavé mezičasy najdete tady.

Závod nám potvrdil známé pravidlo, že orienťák je o chybách. Snad všichni naši závodníci si tak mohli potvrdit, že pokud se jim podaří podat vlastní kvalitní výkon bez velkých chyb, mají kapacitu na výborný výsledek. To je pozitivní zjištění. Dnes ale chybovali opravdu všichni.

2. 7. ZÁVOD ŠTAFET

Snad ještě teplejší počasí bylo dnes umocněno umístěním shromaždiště na velkou louku, kde se dalo před sluncem schovat jen ve vlastním stanu. Z jediné stinné oblasti na kraji lesa nás totiž vyhnal catering, který dorazil asi 20 minut před startem :-). Prostor závodu ležel jen několik km severněji, než včera, jeho členitost a celková technická náročnost se však snížila. Kromě horkého počasí zvyšovalo fyzickou náročnost také velké převýšení a časté překonávání strmých zářezů.

DSC_6985Českým štafetám se dařilo se střídavými úspěchy. V kategorii mladšího dorostu se naší trojici Ondra Volák, Michal Bořánek a Honza Rusin nedařilo podle představ, když kluci průběžně nabírali ztrátu na čelo a v cíli z toho bylo 9. místo. Závod starších borců byl z našeho pohledu mnohem zajímavější. Na prvním úseku skvěle rozběhl Hašlerka, když na diváckém úseku táhl čelo a na předávce z toho bylo 4. místo s minutovou ztrátou. Otík se na druhém úseku také činil, shromaždištěm probíhal na druhém místě 1:10 za vedoucím Finem, pak však přišla únava a zkrat v podobě několikanásobné záměny kontrol při špatném čtení zákresu trati v pytlíku – předávka na 9. místě a ztráta 5´ na čelo. Bandaska podal na finiši další ze svých kvalitních výkonů, který nakonec stačil na velkou bednu – 5. místo se počítá, ztráta 1:01 na bronz však mrzela. Proti minulým letům však zlepšení!

DSC_7087V posledních letech se více dařilo dívčím štafetám a stejně tomu bylo letos. Mladší dorostenky rozběhla Janča Peterová, která předávala se ztrátou šesti minut na 10. místě. Pozice však byla stále hratelná – na druhém úseku skvěle zaběhla Eliška Hojná, která vyhrála svůj úsek o 3 minuty a posunula český tým na stříbrnou pozici, 2:30 za vedoucí Maďarky. Poslední úsek z našeho pohledu už nic nezměnil, takže si trojice holek Jana Peterová – Eliška Hojná a Šárka Rückerová doběhla pro stříbro!

DSC_7158V kategorii W18 rozběhla Apča Malinová na 12. místě, ale v kontaktu na nejbližší soupeřky. Na druhý úsek byla už tradičně nasazena Bára Vyhnálková a stejně tak tradiční byla její stíhačka za lepší pozicí – předávala už jako třetí, půlminutku za stříbrnými Polkami. Terka Janošíková po včerejším zaváhání navázala na svou skvělou šňůru na EYOC „co start, to medaile“, zaběhla o 4 minuty nejrychlejší čas dne a dofinišovala českému týmu pro druhé stříbro! Pro nás jen škoda, že přestřelený závod nebyl ještě o pár minut delší :-). Výsledky hledejte zde.

3. 7. SPRINT

Poslední závod proběhl v samotném centru Jaroslawi. Hned na začátku je nutné konstatovat, že závod provázelo hned několik přehmatů z pohledu pořadatele a celý jeho průběh byl na samé hranici pravidel. Největší problémem byla hned předstartovní procedura, která byla sice v bulletinu i na TLM avizovaná jako tříminutová (jako tomu bylo při klasice), ale místo čekání ve třetím koridoru závodníci okamžitě brali mapu a vbíhali do závodu… Z našich závodníků na tento proces doplatil Ondra Volák, který ztratil v koridoru několik vteřin, než ho pořadatel okřikl, že může běžet. Hodiny v jednotlivých koridorech zpočátku signalizovaly čas dost nepravidelně, což na startovní čáře způsobovalo zmatky – viz video (0:58 a dál). Také vypouštění závodníků bylo nepravidelné, což se také projevilo v rozdílech časů v mezi výsledky (ChronoTrack) a mezičasy (SportIdent). Výsledné časy z ChronoTracku jsou naštěstí měřeny pro každého překročením startovního a cílového kabelu, takže jim můžeme věřit.

Komická situace se stala pár minut po startu 00, kdy zmokly hodiny před vstupem do koridoru a přestaly fungovat. V ten moment jsem se asi na půl hodiny stal pořadatelem, když jsem byl poblíž jediný s časem -3 na hodinkách. Aspoň jsem se mohl schovat pod stan v prvním koridoru :-). Naštěstí déšť ustal a oficiální čas mohl ukazovat velký display na mobilu ukrajinského trenéra, byť o několik vteřin posunutý.

Na trati se pak závodníci mohli setkat s neočekávanými a v mapě neoznačenými páskami přes silnici (ty měly spolu s přihlížejícím pořadatelem nejspíš regulovat vjezd aut do prostoru závodu…), které klidně mohly být umístěny o křižovatku dále mimo možnou volbu postupu. Zastavením a mapováním takto ztratil několik vteřin např. Hašlerka (ztráta na nejlepší mezičas 11 s), v cíli mu na pódiové umístění chybělo 9 s.

Samotné tratě přinesly závodníkům rychlý, ale pěkný městský sprint. V každé kategorii obsahovaly i díky umělým překážkám několik zajímavých postupů, kde se často chybovalo.

DSC_7339Dost výmluv, v konečném zúčtování nám závod přinesl hned 2 medaile. V kategorii M16 dokázal i přes chybu v závěru trati potvrdit své fyzické kvality Michal Bořánek a doběhl ve třetím nejrychlejším čase. Vítězný australský borec však bude moct soutěžit až na JMS, takže z toho kápla stříbrná placka. Na pěkném 13. místě dokončil Honza Rusin, po chybách najdeme Sebu Filipka na 19. a Ondru Voláka na 30. místě. Ve starším dorostu se naše štafetové trio vměstnalo do tří sekund, které znamenaly výborná umístění – 8. Hašlerka, 10. Bandaska a Otík. Tom se na trati nevyhnul několika chybám a cíloval jako 41.

V mladších dívkách se závod nejlépe vydařil Janči Peterové, která, i přes několik zaváhání dokončila závod na výborném 8. místě. Medailovou kapacitu ukázala i Šárka Rückerová, která po velké chybě dosprintovala na stále pěkném 14. místě. Aničce Kochové ani Elišce Hojné závod nevyšel podle představ, když skončily ve třetí desítce výsledkové listiny. V kategorii W18 opět ukázala své kvality Terka Janošíková, která se po výpadku způsobeným únavovou zlomeninou dokázala zotavit a i přes menší chyby na trati vybojovala skvělou stříbrnou medaili! Kvalitu ukázala také Bára Vyhnálková, kterou z boje o TOP10 a možná i pódium připravily chyby v závěru trati – v cíli i tak pěkné 15. místo. Větším chybám se nevyhnuly Apča Malinová ani Eliška Sieglová, které dokončily závod v druhé polovině výsledkové listiny. Výsledky můžete shlédnout zde, tady mezičasy.

DSC_7375Celkem 6 medailí a množství dalších výborných umístění našeho dorostu znamenaly v poháru národů druhé místo za prvními Finy. Nutno podotknout, že finský tým nepodcenil účast, protože hned 3 účastníci budou reprezentovat zemi tisíců jezer i na blížícím se JMS ve Švýcarsku. Pro naše závodníky by mělo být cenné především porovnání s evropskou konkurencí a nasbírané zkušenosti, které se pokusí zúročit v dalším závodění. Velký dík patří všem za snahu, fanouškům za velkou podporu ať už přímo v Polsku nebo třeba i virtuálně skrze všechny ty internety. Příští rok zas v Banské Bystrici!

Přehledné informace ke všem závodům najdete zde. Hromadu fotek najdete na rajčeti Aničky Auermüllerové, tu z přípravy a ze závodů od Polácha.