Po vyhlášení ankety o nejlepší sportovce ČSOS v roce 2015 a následném O-Gala v Luhačovicích se necelá padesátka dorostenců a dorostenek v neděli vydala do Vápenek v Bílých Karpatech.

Naším nedělním cílem byla Velká Javořina. Bohužel, odpoledne se scenérie moravských a slovenských Karpat zahalily do oblačnosti, a tak se z výletu a krásných výhledů stala čistě jen fyzická záležitost, pro některé až na 2 hodiny běhu.

V pondělí byla na programu šifrovačka, při které bylo úkolem dohledat 10 kontrol s umístěnými šiframi. Na turistické mapě jsme v okolí nenašli dostatek příhodných bodů, takže proběhnutí bylo tentokrát podstatně kratší – mapa, počasí příliš nepřálo, takže to vůbec nikomu nevadilo :-). Odpoledne se jednotlivé týmy podle úspěšnosti z dopoledního luštění postupně vydávaly na společnou trať. Čtveřice se mohly na trati libovolně rozdělit, jejich úkolem bylo efektivně a co nejrychleji oběhnout trať s 1 čipem a 2 mapami. V cíli na všechny čekala sladká odměna, kdo dřív přiběhl, měl na výběr – výsledky.

Večer vyplnilo povídání o novém systému práce s mládeží, fungování TSM a plánu akcí pro dorost na národní úrovni v roce 2016 (nástřel už najdete v příslušné sekci, bude postupně aktualizován). Celá prezentace byla referována na semináři trenérů a rozhodčích ve Šternberku – odkazy 1, 2, 3; plné znění koncepce… Na tomto místě si dovolím ujasnit několik věcí. Tréninková střediska mládeže byla zřízena nejen pro utracení peněz, ale zejména pro zlepšení práce s mládeží, která by se měla projevit v několika oblastech:

  • zvýšení povědomí o bezpečné navigaci a hlavně její realizace (např. výsledky ze STM naznačily, že už při pouhém čtení mapy nejsme dostatečně precizní…)
  • sbírání zkušeností z různých terénů
  • uvědomění, že bez dostatečné fyzické kapacity nebude možné mezi dospělými uspět

TSM v těchto oblastech určitě může dodávat některé impulsy, ale každý z nás si musí uvědomit, že základem výkonnosti je nastavený systém pro každodenní režim (nejen tréninkový).

Pondělní program byl poté završen nočákem. Závodníky čekalo v okolní chatové oblasti celkem 33 kontrol ve volném pořadí, pro nejrychlejší 2 doběhnuvší, čekala na kontrole sladká odměna. Mapy – D, H. Za odměnu nám byly ještě večer naservírovány výborné lívance od paní domácí :-).

Poslední den byl na programu tradiční hromaďák. Závodníci na tratích poznali dvě specificka místního terénu – nejprve náběh do členité oblasti v prudkém svahu listnatého lesa (obdobně jako v jiných částech Karpat na MEDu v Makedonii a Rumunsku). Poté se všichni dlouhým postupem přesunuli na typické krásné bělokarpatské lúky porostlé starými soliterními duby. Mapy – D, H; výsledky, mezičasy.

Po tréninku následovalo už jen balení, úklid a transport busem na vlak. Díky všem zúčastněným za výborným přístup, také díky pomocníkům Kukátkovi a Máce za perfektní pomoc a zajištění (až na jednu návštěvu nemocnice) poklidného průběhu akce!

Takové bylo poslední soustředění Výběru dorostu.  Nastupuje systém regionálních výběrů a větší prostor v přípravě budou mít TSM… Na centrální úrovni budou dále pokračovat soustředění v podobě tzv. Akademií OB. Přejme jim úspěšné fungování!